Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Kalkulovaná provokace jako katalyzátor blízkovýchodního mírového procesu?

Irena Kalhousová Irena Kalhousová / Ed. 15. 2. 2016

Po delší odmlce se zájem světového mínění opět přenesl k pásmu Gazy, k malému území u Středozemního moře. Izraelská armáda zastavila flotilu lodí vezoucí humanitární pomoc, jejímž cílem bylo prolomit izraelsko-egyptskou blokádu Gazy, kterou tyto dvě země uvalily poté, co území začalo v roce 2007 kontrolovat radikální hnutí Hamás na úkor korupcí oslabeného, ale umírněnějšího Fatahu.

Bezprostředně po zásahu proti flotile lodí, který se neobešel bez obětí na životech v řadách aktivistů, se na Izrael snesla vlna kritiky. Znechuceni brutalitou izraelského zásahu byly jako již tradičně takové země jako Írán, Venezuela, Libye či Kuba. Příliš pozadu nezůstaly ve své kritice Izraele Rusko ani Čína. Rada pro lidská práva OSN, jejímiž členy jsou třeba i Mauritánie, kde dodnes existuje otroctví, chystá již 34. rezoluci, odsuzující Izrael. Ke kritice se přidalo i mnoho států Evropské unie.

Izrael dlouho dopředu věděl, že tato flotila, která přitahuje obrovskou pozornost médií, do Gazy míří a že jejím hlavním cílem je vyprovokovat izraelskou reakci. Na její příjezd se tedy připravoval. Otázkou je, byla-li šance reagovat „správně“. Mezi hlavní organizátory této flotily patřila turecká organizace Insani Yardim Vakfi (I. H. H.), kterou financují movití a silně náboženští Turci a která mimo jiné také stojí za vzestupem strany současného tureckého premiéra Erdogana. Tato organizace se netají islamistickým a protizápadním zaměřením. Dalším ze spolupořadatelů byla organizace Free Gaza Movement, jejíž tváří je mimo jiné Greta Berlin. Ta pro New York Times prohlásila, že nesouhlasí s Izraelem jako se židovským státem. Tito organizátoři asi ani nechtěli zabránit tomu, aby se mezi mírumilovné pasažéry lodí, kterým šlo především o to poukázat na těžkou situaci obyvatel Gazy, dostali také ti, kterým šlo o to utkat se s izraelskými vojáky. K tomuto střetu nakonec opravdu došlo. Někteří aktivisté neváhali použít proti izraelským vojákům připravené tyče a nože, na což izraelské komando reagovalo střelbou, na jejímž konci bylo devět mrtvých aktivistů. Přesto ale samotní organizátoři neskrývali svoju spokojenost. Omar Faruk z I. H. H. prohlásil, že jsou izraelským představitelům vděčni, protože díky nim jsou nyní slavní.

Posílení pro Hamás a izraelsko-turecké šrámy

A tak zatímco se organizátoři mohou těšit na nárůst finančních příspěvků, s následky této události se bude muset vyrovnávat region Blízkého východu, na němž incident zanechal hluboké stopy. Pro hnutí Hamás poslední vývoj představuje velké posílení. Jeho dlouhodobou strategií je odmítání mírových rozhovorů s Izraelem, ze své charty neodstranil části volající po zničení židovského státu. Přehlídky jeho bojovníků, kteří jsou připraveni umřít mučednickou smrtí, jsou součástí jeho mediální prezentace. Po válce s Izraelem v zimě 2008–2009, při která byla poničena velká část Gazy, jeho renomé mezi obyvateli Gazy jemně pohaslo. Zato dnes může Hamás hrdě říci, že jej blokáda nezničila. Díky izraelské akci navíc mezinárodní společenství začíná řešit, co s Gazou dál. Pro Hamás to tedy znamená, že přestože ho mnohé západní země považují za teroristické hnutí, realita je nutí vzít v potaz jeho existenci a vytrvalost, což může Hamásu přinést i místo u vyjednávacího stolu. Tím by definitivně získal i mezinárodní legitimitu. To je špatná zpráva pro prezidenta Abbáse, jehož hnutí Fatah sice kontroluje Západní břeh a který je pravidelným hostem v Bílém domě, jinak se ale žádným velkým úspěchem pochlubit nemůže. Rozhovory o smíření mezi Fatahem a Hamásem už několik let k ničemu nedospěly a izraelsko-palestinské rozhovory pod Abbásovým vedením také průlom nepřinesly. Naopak mnohem úspěšnější je pragmatický nestraník premiér Fayad, který se místo velkých řečí snaží postavit palestinskou samosprávu administrativně a ekonomicky na nohy. Půjdou-li ale palestinští voliči opět k volebním urnám, je otázka, zda dají přednost umírněnému, ale nevýraznému Fatahu, či sebevědomému Hamásu.

Další znepokojující zprávou je, že izraelskoturecké vztahy, v poslední době hodně zkoušené, utrpěly další šrám. Turecký premiér Erdogan se postavil do čela států, které Izrael odsoudily. Potvrdil se tak trend z posledních měsíců, že Turecko začíná v regionu Blízkého východu hrát zcela novou úlohu. Není to již ten věrný spojenec Washingtonu, který se snaží – seč to jde – o členství v evropském spolku, kde o něj ale málokdo stojí. Turecko místo toho začalo hrát svébytnou regionální roli silné země a jeho hlavní filosofií jsou dobré vztahy se všemi sousedy. Dřívější turecko-syrská rivalita tedy výrazně otupěla a vůči Íránu, zemi mnohými zatracované, přichází Ankara s návrhem na spolupráci. Země v regionu roli Turecka poměrně vítají, a když je navíc Ankara připravena výrazně ochladit donedávna intenzivní vztahy s Izraelem, Erdogan má o slávu v muslimském světě postaráno. Jak nová role Turecka změní rovnováhu sil na Blízkém východě, si musíme ještě počkat, ale tento trend je zřejmě již neodvratitelný. Pro autoritářské muslimské režimy na Blízkém východě znamenal izraelský zásah také vítaný důvod k odvedení pozornosti od problémů, se kterými se tyto režimy potýkají. Za všechny to shrnul šéf Arabské ligy Amr Moussa, jenž na ekonomickém fóru mezi Tureckem a arabskými zeměmi označil Izrael za hlavní důvod problémů Blízkého východu. Tento argument zaznívá z úst blízkovýchodních politiků zcela pravidelně, ale bohužel nepomáhá vyřešit palčivé politické, sociální a ekonomické problémy států v regionu, z nichž většina současný světový ekonomický vývoj naprosto nezachytila. Pro uklidnění nespokojených obyvatel tak stále opakují, že za to může Izrael a jeho velký ochránce Spojené státy.

Nekompromisní izraelská náboženská pravice

Asi nejvíce bude muset události z posledních dní analyzovat Izrael. Přestože odvezl do Gazy za poslední rok a půl více přes milion tun humanitární pomoci, stále častěji se ozývá kritika jeho chování i od západních liberálů. Taktika vůči Gaze totiž dlouhodobě selhává. Jednostranným stažením v roce 2005, se kterým se Fatah nebyl schopen vypořádat, byla připravena cesta pro Hamás. Ani vojenský zásah Lité olovo, ani blokáda zkázu Hamásu nepřinesla. Izrael tak stojí v nelehké pozici, kdy se má rozhodnout, zda vyhovět mezinárodnímu tlaku a uvolnit blokádu, či nikoliv. Uvolnění blokády přinese krátkodobé vylepšení kreditu židovského státu, z dlouhodobého hlediska si ale Izrael zadělá na další vojenský konflikt se znovuvyzbrojeným Hamásem, což představuje jistotu další vlny kritiky, která se na Izrael zajisté snese. Pokud bude na blokádě trvat, své renomé z posledních dnů nevylepší. Situace, ve které se tedy Izrael nachází, není zrovna záviděníhodná. Její řešení totiž bude muset zahrnout nejen Gazu, ale celkově izraelsko-palestinský konflikt. Bohužel ale domácí vývoj v Izraeli příliš naděje nedává. Politická reprezentace je pevně v rukou nacionálních a náboženských stran, jež nejsou na kompromisy připraveny. Kdyby přeci jen poslední události donutily izraelské politiky k větší odvaze otočit se konečně k mírovému procesu čelem, pak to snad celé mělo smysl. Podle všeho to ale spíše bude jen další krok k posílení současného nešťastného stutu quo v regionu.

Situace, ve které se tedy Izrael nachází, není zrovna záviděníhodná. Její řešení totiž bude muset zahrnout nejen Gazu, ale celkově izraelsko-palestinský konflikt. Bohužel ale domácí vývoj v Izraeli příliš naděje nedává. Politická reprezentace je pevně v rukách nacionálních a náboženských stran, jež nejsou na kompromisy připraveny.

Původní vydání: Kalkulovaná provokace jako katalyzátor blízkovýchodního mírového procesu?

Přejít
Tagy
Tagy
Blízký Východ a severní Afrika 1205
izraelsko-palestinský konflikt 128
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz