Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Jak číst sedmý kongres Korejské strany práce?

Jan Blinka Jan Blinka / Ed. 8. 6. 2016
Jak číst sedmý kongres Korejské strany práce?
foto AP

Hlavní poznatek, který si nepoučený divák musel odnést ze 7. sjezdu severokorejské vládní strany, je ten, že KLDR je opravdu iracionální, nepochopitelně se chovající aktér.

Jak jinak si vysvětlit její chování, kdy na jedné straně testuje jaderná zařízení a rakety dlouhého doletu, aby na druhé straně ústy svého vůdce Kim Čong-una na kongresu volala po celosvětové denuklearizaci a prohlašovala se za odpovědnou jadernou velmoc?

Cílem tohoto článku není obhajovat tezi uvedenou v první větě, ale naopak ji vyvrátit, ukázat, že režim v Pchjongjangu je z hlediska vlastního pojetí racionality vysoce rozumový aktér, a zároveň rozebrat mezinárodní i vnitrostátní význam stranického kongresu uskutečněného po dlouhých šestatřiceti letech.

Moje racionalita není tvoje racionalita

Chyba, které se někteří pozorovatelé i mnozí diplomaté a novináři dopouštějí, je ta, že na hodnocení severokorejského chování uplatňují měřítka vlastního pojetí racionality. Co je však rozumné a zcela pochopitelné pro jednoho, může se druhému kvůli jeho odlišnému vnímání zdát jako úplný opak. Přelomovou prací, která odmítá aplikaci jedné univerzální racionality na vysvětlení chování států, je zpráva RAND Corporation z roku 1977, v níž Jack L. Snyder vysvětluje zahraničně-politické jednání Sovětského svazu jedinečnou strategickou kulturou vycházející z unikátní kombinace sovětské historie, politických institucí a strategické situace, v níž se Moskva v průběhu studené války ocitla.

Podobně můžeme postupovat také v případě KLDR. I u ní se v průběhu více než šedesáti let existence vyvinulo svébytné chápání racionality, jejíž kořeny lze hledat v severokorejské národní identitě formované historickými zkušenostmi, vnímáním vnějších hrozeb, kulturními vlivy i mezinárodně-politickým kontextem současné východní Asie. Tyto zdroje společně utvářejí jedinečný severokorejský pohled na mezinárodní vztahy projevující se posléze v konkrétních zahraničně-politických akcích Pchjongjangu.

Celý text si přečtěte na stránkách Mezinárodní politiky.

Původní vydání: Jak číst sedmý kongres Korejské strany práce?

Přejít
Tagy
Tagy
Korejský poloostrov 52
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz