Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Europoslanci hodnotí “grilování“ Jourové pozitivně, kritice se ale nevyhnula

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 30. 12. 2015

Věra Jourová dnes v Bruselu absolvovala tzv. grilování, během tříhodinové debaty čelila 45 otázkám od europoslanců. Jestli Jourová uspěla, bude jasné, až jednotlivé výbory její vystoupení zhodnotí. Zatím ale nedokázaly najít na vystoupení české kandidátky jednotný názor. Podle dostupných informací panovala nespokojenost především ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, námitky prý ale zaznívaly také ve výboru pro ženská práva.

Zpravodaj ČT v Bruselu Bohumil Vostal přináší reakce zástupců většiny frakcí v Evropském parlamentu – a převažuje kladné hodnocení. Sama Jourová po svém vystoupení přiznala únavu i úlevu, byla prý ale překvapená příjemnou atmosférou během slyšení.

Maltská europoslankyně Marlene Mizziová, Aliance socialistů a demokratů  

„Některé odpovědi byly dostatečné, jiné ne a některým se vyhnula. Celkově ale odpovídá na všechny otázky docela dostatečně. Některé jsou lepší než jiné. Vyhnula se otázce diskriminace sexuálních menšin a otázce rovnosti pohlaví. Čekali jsme trochu přesvědčivější odpovědi.“

Europoslanec za TOP 09 Stanislav Polčák, Evropská lidová strana

„Já si myslím, že ten projev měl jak silné, tak slabé momenty. Silný byl odkaz na Václava Havla. Přihlásila se i ke kontroverzním tématům, jako je téma veřejného žalobce nebo téma zavedení kvót pro účast žen ve správních radách. Ty slabší momenty: K těm patří, jak se vypořádala s jednou z otázek, která mířila na její propojení s panem Babišem. Tam mohla být poněkud přesnější a reagovat adekvátněji.“

Slovenský europoslanec Branislav Škripek, Evropští konzervativci a reformisté

„Nejsem odborník na českou politickou scénu. Líbí se mi velmi, že umí říct, že pan Babiš nijak nezasahoval do jejího profesionálního rozhodování, to je velmi podstatné. Pokud politik takovýto výrok řekne, tak za tím musí stát nějaká realita. Jsem velmi rád, že může říct, že je nezávislá. Vůči menšinám jasně řekla, že záleží na tom, aby jejich práva byla dodržovaná, že nemá informaci o pronásledování nebo nedostatečném dodržování jejich práv, ale já to nepovažuji za nedostatečnou odpověď. Když bude nějaký problém, tak se na něj ráda podívá, bude se věnovat svým povinnostem. Mně se líbí.“

Europoslanec za KSČM Jiří Maštálka, Sjednocená evropská levice

„Je třeba ocenit klid, se kterým odpovídala, ale i atmosféra tady byla velice klidná. Nechci říct, že vstřícná, ale byla to objektivní kritika, objektivní dotazy.“

Britská europoslankyně Catherine Bearderová, Aliance liberálů a demokratů

„Jsem s ní nesmírně spokojená, má velké portfolio. Neměla moc času předem. Je jasné, že tématům rozumí. Já se ptala na násilí na ženách a obchod s bílým masem, ona byla schopná přímo odpovědět. Na každou otázku byla schopná odpovědět. Udělalo to na mě dojem.“

Jourová čelí kritice, ale má šanci na úspěch, shodli se čeští europoslanci

„Mohu potvrdit, že rozhodnutí se odkládá do pondělka nebo do úterka,“ řekl český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL). „Samozřejmě, výtky na obecnost některých odpovědí tu byly, ale nebylo to něco, co by se týkalo jen paní Jourové,“ dodal. „Podle mého názoru byla paní Jourová vskutku obecná a některé otázky zcela nezodpověděla,“ potvrdil určitou nejistotu odpovědí Jourové další z českých europoslanců Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09). „To slyšení by ale spíše mělo ukázat, jak je politik flexibilní a jak se umí v těchto tématech obecně orientovat,“ zastal se Jourové opoziční politik.

Oba čeští eurokomisaři se ale shodli, že portfolio Věry Jourové je velmi široké a běžné, že bude trvat nějakou dobu, než se do něj dostane. To, že rozhodování bude trvat minimálně do pondělí, je podle nich dané i tím, že se na schválení Jourové musí shodnout 4 výbory. „Věřím, že nakonec eurokomisařkou bude,“ řekl Svoboda. „Já doufám, že eurokomisařkou bude,“ dodal Pospíšil.

Atmosféra byla podle Jourové lepší, než čekala

Sama Věra Jourová přiznala po svém vystoupení únavu i úlevu. Atmosféra tříhodinového slyšení prý nakonec byla lepší, než sama čekala. „Jsem z toho všeho docela unavená, ale mám radost, že to mám za sebou,“ řekla českým novinářům Jourová bezprostředně po svém vystoupení. Během svých odpovědí na dotazy europoslanců odpovídala v češtině, protože se jí nakonec jevila jako „komfortnější řešení.“

Své vystoupení ukončila poznámkou, že poslancům děkuje za příjemnou atmosféru, kterou prý nečekala. Myslela si prý, že bude čelit agresivnějším otázkám. „Byla jsem připravena na cokoliv,“ poznamenala Jourová.

Podle politologů se Jourová s dotazy vypořádala dobře

Podle politologů, které oslovila ČTK, se Jourová s dotazy europoslanců vypořádala dobře, i když místy působila nejistě. „Nebyla na to portfolio tak připravená a zvládla se to naučit. Myslím, že to zvládla dobře. Nebyla kontroverzní, neřekla nic moc překvapivého, takticky i věcně byla dobře připravena,“ komentoval vystoupení Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky. Podle něj neměla Jourová jednoduchou situaci, protože kvůli širokému portfoliu čelila dotazům europoslanců ze čtyř různých výborů.

Podle Víta Beneše z Ústavu mezinárodních vztahů Jourová působila dojmem, že se ve svěřené oblasti orientuje, i když hlavně z počátku působila trochu nejistě. „Nezaznamenal jsem žádné ostré útoky, které by měly naznačovat, že by neměla obstát,“ domnívá se Beneš. Podle obou politologů Jourová zvládla i dotaz, který se týkal jejích vazeb na šéfa hnutí ANO a miliardáře Andreje Babiše. Jourová zdůrazňovala svoji nezávislost. „Nikdy jsem nepodléhala žádným tlakům ani od pana Babiše, které ostatně nikdy nebyly, ani nikoho jiného,“ řekla v Evropském parlamentu.

Jako politicky nezralé či neprofesionální ale hodnotí Beneš to, že Jourová v úvodním představování mluvila o tom, že strávila v roce 2006 neoprávněně měsíc ve vazbě. Naopak podle Dostála byl tento přechod do osobní roviny „velmi chytrý“. Jourová byla tehdy obviněna v kauze úplatků kolem opravy budišovského zámku. Její stíhání ale bylo zastaveno, dočkala se také odškodnění u soudu.

Původní vydání: Europoslanci hodnotí “grilování“ Jourové pozitivně, kritice se ale nevyhnula

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 2922
Evropská unie 1856
Evropský parlament 189
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz