Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

„Do roku 2035 by se Česká republika měla zlepšit v podílu recyklovaného komunálního odpadu ze současných 38 % na 65 %“ zaznělo v Hodoníně

AMO AMO / Ed. 18. 12. 2018
„Do roku 2035 by se Česká republika měla zlepšit v podílu recyklovaného komunálního odpadu ze současných 38 % na 65 %“ zaznělo v Hodoníně

Ve čtvrtek 6. prosince 2018 se konala v Městské knihovně Hodonín poslední ze série debat v okresních městech pořádaných Asociací pro mezinárodní otázky. Cílem těchto debat byla podpora prozápadní orientace ČR a jejího členství v EU. Každá z debat se vždy zaměřovala na konkrétní téma, v Hodoníně se diskutovalo o klimatické změně a vlivu námi vyprodukovaného odpadu na životní prostředí okolo nás. V debatě vystoupili Michal Švagerka, ředitel Okresní hospodářské komory Hodonín, Štěpán Jakl, vrchní ministerský rada MŽP ČR, Ivo Knápek, zastupitel města Hodonín a jednatel společnosti MEGAWASTE spol. s r. o. a Helena Továrková, spolupředsedkyně Strany zelených Jihomoravský kraj.

Debata navazovala na téma v červenci schváleného unijního balíčku směrnic o odpadovém hospodářství, který stanovuje jasné cíle, které budeme muset v nakládání s naším odpadem splnit, a to zejména v oblasti recyklace. Podle současných statistik končí v ČR 45 % komunálního odpadu na skládkách, 38 % je zrecyklováno a 12 % energeticky využito ve 4 spalovnách.  V roce 2025 bychom měli dle Směrnice o odpadech recyklovat 55 % komunálního odpadu, v roce 2030 již 60 % a o pět let později dokonce 65 %. Navíc Směrnice o skládkách odpadů dodává, že v roce 2035 by nemělo na skládkách skončit více jak 10 % z celkové produkce komunálních odpadů. Sečteno podtrženo v roce 2035 by tak mělo pro energetické využití sloužit 25 % komunálního odpadu, což v případě ČR znamená, že nejen musíme recyklovat víc, ale také víc odpadu posílat do spaloven.

Za důležité ale považovali všichni hosté vůbec předcházení vzniku odpadu. Příklad projektu, který funguje v rámci Nadace Veronica, kterou vede paní Továrková, je existence tzv. „reuse points“ v Brně. Nadace organizuje dobročinný obchod, kde je možné darovat stále použitelné a fungující věci, jako třeba nádobí, obrazy a dekorace, a ty je poté možné prodávat. Výtěžek z prodeje putuje na podporu obnovy květinových záhonů v brněnských ulicích.

Pan Švagerka jako představitel hospodářské komory je přesvědčen, že podnikatel se chová ekonomicky, a proto se přirozeně snaží redukovat odpad. Tomu ale ostatní vystupující včetně publika oponovali, že ve výrocích jsou často tzv. kazítka, a tak nás výrobci nutí kupovat stále nové a nové zboží. Pan Jakl k tomu dodal, že změnu tohoto vzorce mají v rukách zákazníci, protože zákon nabídky a poptávky může zařídit, aby na trhu bylo k dostání více „eko výrobků“. Jestliže zákazník vyžaduje kvalitu a přístup šetrný k přírodě, výrobce se musí přizpůsobit. K celkovému zlepšení může pomoci také tzv. recyklační sleva jako finanční motivace pro obce za určité procento vytříděného komunálního odpadu. A ač už dnes jsou barevné kontejnery doslova na každém rohu, v některých evropských zemích funguje také tzv. door-to-door třídění, kdy recyklační nádoby jsou přímo v jednotlivých domech a odtud je také zajištěn svoz. Tyto tipy doplnil pan Knápek návrhem na snížení DPH jako podporu pro eko výrobky uváděné na trh, jako příklad uvedl recyklovaný papír.

Chcete-li se dozvědět víc o možnostech třídění, ale i omezování tvorby odpadu u vás doma, stejně jako nařízeních Evropské unie, můžete se podívat na videozáznam z debaty. Fotky z akce jsou dostupné na našich Facebookových stránkách. Série debat v okresních městech v letošním roce proběhla díky laskavé podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR a Americké ambasády v Praze.

Živý přenos z Hodonína, kde probíhá debata Klimatická změna a jaký má náš odpad dopad?

Zveřejnil(a) Asociace pro mezinárodní otázky/Association for International Affairs dne Čtvrtek 6. prosince 2018

Tagy
Tagy
Evropská unie 1939
Česká republika 2345
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz