Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Debata lídrů evropských stran

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 4. 1. 2016

Ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál v pořadu Horizont ČT24 hodnotil debatu kandidátů na předsedu Evropské komise. Čím byla debata důležitá s ohledem na blížící se volby do Evropského parlamentu? A jak tyto volby změní jeho charakter?

Lenka NECHVÁTALOVÁ, moderátorka

Pozvání do Horizontu přijal analytik Vít Dostál. Hezký večer.

Vít DOSTÁL, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

Dobrý večer.

Lenka NECHVÁTALOVÁ, moderátorka

Viděli jsme historicky první debatu. Jaký měla úspěch?

Vít DOSTÁL, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

Já si myslím, že to byla asi nejzajímavější debata z těch, které se doposud konaly, protože nebyla zdaleka první debatou kandidátů na předsedu Evropské komise. A zajímavá byla i tím, že měla nejsilnější a nejširší obsazení včetně kandidáta extrémní, extrémní levice.

Lenka NECHVÁTALOVÁ, moderátorka

Jak byla, nebo čím byla důležitá pro nadcházející volby do Evropského parlamentu?

Vít DOSTÁL, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

Tak kandidáti měli příležitost představit své teze a svůj program. Ale tady je důležité vlastně rozlišit, že toto byli kandidáti na předsedu Evropské komise. A tady je takový důležitý rozpor, nebo zajímavá otázka, zda skutečně tito kandidáti mají šanci stát se předsedou Evropské komise. Protože předsedu Evropské komise nominují členské státy, hlavy členských států. A to na takovém uzavřeném, uzavřeném jednání. A stále ještě není vlastně zodpovězena otázka, zda skutečně budou chtít někoho z těchto kandidátů.

Lenka NECHVÁTALOVÁ, moderátorka

Tak to se budeme muset nechat překvapit. Které z témat může být z té debaty, co jsme slyšeli, klíčové pro eurovoliče?

Vít DOSTÁL, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

No, já si myslím, že i na té debatě bylo vlastně zajímavé, že kandidáti mluvili hodně sice o věcech, které trápí celou Evropu, ale mluvili o receptech, které mohou naordinovat spíše členské státy. Mně se zdálo, že v té debatě bylo třeba příliš mnoho úsporných opatření. Že tam byla otázka samozřejmě nezaměstnanosti. Že tam byla azylová, migrační politika. Myslím si, že hodně těch otázek se týkalo spíš věcí, které trápí západní nebo jižní Evropu, že tam nebylo příliš mnoho témat, které, které se týkají těch států střední a východní Evropy. Já si myslím, že příliš mnoho diváků, kteří se budou rozhodovat podle této debaty, si, si to nenajde. Že jednoduše voliči v členských státech Evropské unie se budou rozhodovat podle svých domácích otázek, podle jiných sympatií, než je tato, nebo než byla tato debata, než budou i ty další, které se ještě budou konat.

Lenka NECHVÁTALOVÁ, moderátorka

A jen velmi stručně vás na závěr poprosím, když se ještě dostaneme k těm chystaným volbám do Evropského parlamentu, myslíte si, že zásadně změní směřování Evropské unie?

Vít DOSTÁL, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

Tak na to lze těžko odpovědět stručně, ale pokusím se. U těchto voleb do Evropského parlamentu se očekává, že v nich poměrně velkou podporu získá, získají extremistické strany ať už nalevo, nebo především, především napravo. A to samozřejmě změní charakter Evropského parlamentu. Stejně tak je velkou otázkou to, zda skutečně někdo z těch kandidátů bude předsedou Evropské komise. A trošku to ukáže, jaká, jaká vlastně je reálná váha Evropského parlamentu, jaká je reálná váha Evropské rady, protože v posledních pěti letech a především od přijetí Lisabonské smlouvy jsme byli svědkem poměrně silného oťukávání mezi Evropským parlamentem a Evropskou radou. A důležitou roli v tom hrál i Martin Schulz, který je tím, tím top kandidátem na předsedu Evropské komise za evropské socialisty.

Lenka NECHVÁTALOVÁ, moderátorka

Říká analytik Vít Dostál. Děkuju vám za názor.

Vít DOSTÁL, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky

Díky, na shledanou.

Tagy
Tagy
Evropa 3057
Evropská unie 1942
Evropský parlament 193
volby 1223
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz