Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Jak na plenární projev?

AMO AMO / Ed. 20. 1. 2017
Jak na plenární projev?

S plenárními projevy se účastníci Pražského studentského summitu setkají několikrát do roka. Mají díky nim jedinečnou příležitost vytříbit své rétorické dovednosti před stovkami dalších delegátů zastoupených v orgánech a Modelech Summitu. První příležitost pronést svůj projev mají účastníci již na III. přípravném setkání. Více než desítka vybraných přednese v sobotu 20. ledna své projevy na téma konflikt v Sýrii.

1)Začněte s přípravou včas

Tuto větu slyšíte často, nicméně opakováni je matka moudrosti. Proto neodkládejte přípravu na poslední chvíli. A to především z následujících důvodů:

2) Pošlete text přípravnému týmu

Tým hodnotitelů projevů je připravený poskytnout vám, tedy přihlášeným řečníkům, předběžnou zpětnou vazbu na text projevu, který jim zašlete na projevy@amo.cz, nejpozději však v neděli 23. ledna. Můžete tak vychytat drobné mouchy jako chybějící oslovení nebo i podstatné faktické chyby. Na cestě k dobrému výsledku vám rádi pomůžeme. Zaslání finální verze projevu nejpozději ve čtvrtek 26. ledna je každopádně podmínkou pro vystoupení pro všechny přihlášené řečníky.

3) Ujistěte se, že znáte postoj svého státu

Pro diplomata není nic horšího, než když zastupuje svůj stát se špatnou pozicí. Proto si jako u klasického stanoviska dobře nastudujte postoje svého státu. Věnujte čas studiu prohlášení nejvyšších představitelů vašeho státu a oficiálních zahraničněpolitických dokumentů.

4) Mluvte jako diplomaté

Dávejte si také pozor na to, jaká volíte slova. Jazyk diplomacie je typický svou uměřeností a není třeba využívat příliš expresivních slov. Vaši kolegové budou rozumět i jemně vysloveným, ale ve výsledku důrazným narážkám.

5) Nacvičte si svůj projev

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, říká se. Abyste se přesně vešli do dvouminutového limitu, je třeba si svůj plenární projev několikrát vyzkoušet nanečisto. Pokud se vám bude zdát, že byste mohli čas přesáhnout, raději zkracujte. Dobře naučený projev také nebudete muset tolik číst a budete mít možnost držet krok s publikem – díky dobrému očnímu kontaktu.

6) Nebojte se trémy

Existuje mnoho pomůcek, jak přebít nervozitu. Můžete se vnitřně přesvědčit, že vlastně nejste nervózní, ale natěšení. Nebo přestat všem okolo sebe říkat, jak nervózní jste. Nakonec je ale stejně nejefektivnější pevná vůle a cvik. Přihlaste se na projev znovu, a poté zase znovu. Časem a se zkušenostmi tréma přejde. Nebo si na ni prostě zvyknete.

7) Nepřestávejte na sobě pracovat

Kromě předběžné zpětné vazby vám tým hodnotitelů po přednesení projevu nabídne i své komentáře k samotnému výsledku. Dostanete zpětnou vazbu jak k obsahu, tak formě vašeho přednesu. Nebojte se však, že půjde jen o zdrcující kritiku. Hodnotitelé nabízí i potřebný odstup, díky kterému můžete odhalit to, v čem jste naopak dobří, a kde leží váš potenciál.

Držíme vám palce!

Tagy
Tagy
22. ročník Pražského studentského summitu 96
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz