Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Na čtvrtém přípravném setkání účastníci diskutovali o světových konfliktech

AMO AMO / Ed. 3. 3. 2017
Na čtvrtém přípravném setkání účastníci diskutovali o světových konfliktech

Únorové přípravné setkání Pražského studentského summitu se neslo ve znamení mezinárodních konfliktů. Takřka dvě stovky žáků a studentů v aulách Vysoké školy ekonomické v Praze diskutovaly o současné situací v Sýrii, jakož i o přetrvávajícím napětí v Jihočínském moři, ozbrojených střetech v Latinské Americe, Africe a dalších světových regionech.

Dopolední panelová diskuze se zaměřila na válku v Sýrii pohledem médií. Někteří panelisté hovořili o svých osobních zkušenostech z návštěvy syrských měst, jiní se věnovali i geopolitickým přesahům celého konfliktu.  K účastníkům tak postupně promluvili žurnalisté Teodor Marjanovič (Hospodářské noviny), Robert Mikoláš (Český rozhlas), Markéta Kutilová (Femisphera) a také někdejší vedoucí syrské mise Člověka v tísni Tomáš Kocian.

Následoval blok volitelných seminářů vedený zkušenými analytiky a spolupracovníky Výzkumného centra AMO či jinými odborníky. Delegáti se měli příležitost seznámit s realitou blízkovýchodních konfliktů s Janem Kužvartem, dozvědět se o nepřehledné válečné minulosti a mírové současnosti Balkánu s Tomášem Jungwirthem, nebo hlouběji pochopit aktuální dění v Jihočínském moři (s Václavem Kopeckým), Africe (s Janem Prouzou) či Latinské Americe (Martinem Reyem). Základy teorie a výhled toho, jak budou vypadat konflikty ve 21. století, pak účastníkům poskytl Vojtěch Bahenský z AMO.

Pražský studentský summit dlouhodobě usiluje o rozšiřování obzorů českých středoškoláků. To, co se o mezinárodním dění a globálních souvislostech nedozvědí ve školách, jim pak vynahrazuje na svých sobotních přípravných setkáních. Má-li být žák ve svých 18 letech plnoprávným a ve volbách participujícím občanem, měl by být schopen porozumět alespoň některým světovým problémům současnosti, nahlížet na ně kriticky a vytvořit si o nich vlastní informovaný názor. Například právě aktuální dění v Sýrii by tak nemělo žádného středoškoláka zcela minout.

Odpolední část programu probíhala jako již klasicky ve formátu oddělených simulovaných orgánů Modelu OSN, Severoatlantické rady a Rady Evropské unie. Delegáti všech součástí projektu si vyzkoušeli diplomatické jednání a vyjednávání v praxi a formou interaktivních a skupinových aktivit se zase o krok dál přiblížili kýženému ideálu odborně připraveného, sebevědomého a současně skromného a naslouchajícího mladého člověka se zájmem o svět kolem sebe.

S předposledním přípravným setkání byly spojeny i dvě doprovodné akce. V pátek účastníci navštívili Velvyslanectví Chorvatské republiky, kde následovala přednáška na téma Clash of cultures. Vneděli se pak uskutečnila minisimulace v prostorách MČ Prahy 6, v níž se účastníci přenesli do roku 1776 na zasedání druhého kontinentálního kongresu a rozhodovali o budoucnosti amerických kolonií.

Do konce přípravné části zbývá již jen jedno přípravné setkání. V sobotu však bylo zřetelně vidět, že účastníci na sobě usilovně pracovali a že jejich cesta směřuje k úspěšnému završení vlastních snah na závěrečné konferenci.

Tagy
Tagy
22. ročník Pražského studentského summitu 143
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz