Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Vliv Číny na českých vysokých školách

Ivana Karásková Ivana Karásková / Ed. 22. 1. 2020
Vliv Číny na českých vysokých školách
foto FREDRIK RUBENSSON, FLICKR.COM (CC BY-SA 2.0)

Případ čínského vlivu na aktivity Česko-čínského centra Univerzity Karlovy ukazuje na neinformovanost a zranitelnost českých vysokých škol a absenci nebo selhání jejich kontrolních mechanismů.

Mezi nástroje, které Čína v České republice používá k ovlivnění akademického diskurzu, patří finanční podpora chodu akademických center, sponzorování kurzů, tlak na (auto)cenzuru vědeckých pracovníků a pedagogů, ovlivňování čínských studentů nebo Čínou zřizované Konfuciovy instituty.

Policy paper Ivany Karáskové se podrobně věnuje analýze těchto nástrojů a přináší doporučení, jak se jim české vysoké školy mohou bránit. Zatímco s některými projevy čínského vlivu si mohou poradit jednotlivé akademické instituce samy, jiné vyžadují koordinovanou reakci a zapojení státních orgánů. Všechna opatření by měla primárně sloužit k zachování akademické autonomie univerzit. Na druhou stranu si ale musí být univerzity vědomy všech rizik spojených se zahraničním financováním, jednat obezřetně a transparentně. 

Policy paper vznikl v rámci projektu „Promoting Understanding and Awareness of Chinese Influence in Central and Eastern Europe” podpořeného National Endowment for Democracy (NED).

POLICY PAPER Ke stažení

Vliv Číny na českých vysokých školách
Ivana Karásková Stáhnout
Tagy
Tagy
Česká republika 2290
Čína 678
česká zahraniční politika 974
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz