Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Pracovní nabídka: Projektový manažer/projektová manažerka Klimatického týmu

Summit NATO: Praha aktivní, „neohrožená“ a lehce zmatená

Jakub Kufčák Jakub Kufčák / Ed. 9. 7. 2016
Summit NATO: Praha aktivní, „neohrožená“ a lehce zmatená
foto EPA

Na svém summitu, který dnes začal v polské metropoli, Severoatlantická aliance zdůrazňuje odhodlání čelit nepředvídatelnému Rusku v době, kdy nedávné britské rozhodnutí odejít z Evropské unie zpochybnilo projekt evropské integrace.

„Od summitu ve Walesu v roce 2014, na kterém NATO nalinkovalo kompromisní cestu mezi ujišťováním znejistělých spojenců (prostřednictvím např. rotačních cvičení) a zachováním dostatečné flexibility v obou strategických směrech (např. reforma Sil rychlé reakce NATO), byla hlavním jablkem sváru podoba přítomnosti aliančních jednotek na území východních členů NATO,“ uvedl Kufčák.

Podle něj tak probíhala nevyhlášená přetahovaná mezi „ujišťovateli“, pro které je Akční plán připravenosti (RAP) z Walesu uspokojivou odpovědí na ruský avanturismus, a „odstrašovateli“ (země východního křídla Aliance), kteří žádají rozsáhlejší změnu aliančního postoje a politiky odstrašování. „Polská pozice se však s blížícím se summitem začala posouvat směrem k pomyslnému aliančnímu středu. Odpor Francie, která se staví proti vázání sil na východě na úkor jižního směru, a Německa, které žádá respektování zakládajícího aktu vzájemných vztahů NATO-Rusko z roku 1997, se ukázal v současné situaci pro Poláky nepřekonatelným,“ dodal.

Celý komentář si přečtěte na Roklen24.

Text obsahuje vybrané pasáže z briefing paperu AMO „Česká alianční politika mezi summitem NATO ve Walesu a ve Varšavě“.

Původní vydání: Summit NATO: Praha aktivní, „neohrožená“ a lehce zmatená

Přejít
Tagy
Tagy
NATO 381
Česká republika 2344
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz