Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Budoucnost transatlantické bezpečnosti: Vzájemná závislost ve vesmíru a v obraně místo autonomie

Petr Boháček Petr Boháček / Ed. 4. 12. 2018
Budoucnost transatlantické bezpečnosti: Vzájemná závislost ve vesmíru a v obraně místo autonomie

Jaké jsou hlavní překážky pro posilování transatlantické bezpečnosti? Co může za její asymetrickou podobu, proč je Evropa v tomto vztahu ten slabší partner a co způsobuje ještě větší fragmentaci? Na tyto a další otázky odpovídá text Petra Boháčka o budoucnosti transatlantické bezpečnosti.

Asymetrie vychýlená k USA dominující nad slabší Evropou, zůstává hlavním zdrojem politické, strategické a technologické slabosti v transatlantických vztazích. Místo toho, aby EU budovala iluzorní autonomii, měla by spíše posilovat transatlantické vztahy na všech úrovních. Prozatímní rozdělení Evropy na „Východ“ a „Západ“ v průmyslové a obranné politice a kooperaci mezi EU a NATO, nepřispívá k dnes tolik nutné jednotě v bezpečnosti. Jak toto rozdělení překonat? I o této otázce bude pojednávat policy paper Petra Boháčka. Navíc se v poslední části soustředí na to, jak na evropskou a transatlantickou bezpečnost dopadá větší závislost obrany na vesmíru.

Tento text vznikl v rámci projektu „Future of the Czech security and defence policy and the role of NATO and the EU“, který je podpořen Konrad-Adenauer-Stiftung. Text nevyjadřuje názory Konrad-Adenauer-Stiftung.

Tato publikace byla podpořena NATO’s Public Diplomacy Division

POLICY PAPER Ke stažení

Tagy
Tagy
Evropa 2791
Evropská unie 1693
NATO 345
Severní Amerika 154
USA 791
mezinárodní bezpečnost 1025
česká bezpečnostní politika 267
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz