Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Naše delikátní polské dilema

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 13. 12. 2016
Naše delikátní polské dilema
foto POLSKIERADIO.PL

Bohuslav Sobotka se včera již potřetí v tomto roce bilaterálně sešel s polskou premiérkou Beatou Szydłovou. Chválu na kvalitu vzájemných vztahů slyšíme přesto, že z Polska nepřicházejí nejpozitivnější zprávy a mluví se o tom, že Varšava jde rychle cestou Orbánova Maďarska.

Nelze zastírat, že aktivity polské vlády staví česko-polské partnerství do delikátní situace. Odpor vůči prohlubování evropské integrace, vnímání Německa jako mocenského konkurenta nebo úvahy o posilování střední Evropy jako protiváhy Berlína a Bruselu nepatří do současného slovníku české diplomacie, zatímco v nejvyšší polských politických kruzích jsou malou násobilkou. Česko tak čelí dvěma rizikům: ztrátě důležitého spojence a ztrátě vlastní tváře.

Výrazné vymezení se vůči dnešnímu Polsku, jež se netěší nejlepší pověsti, může dobré kontakty zpřetrhat. Přes (často zapomínanou) asymetrii v hospodářském i geopolitickém významu obou zemí se těšíme z výjimečné pozice.

Celý komentář si přečtěte v Lidových novinách z 13. prosince 2016 nebo online zde.

Tagy
Tagy
Polsko 692
Česká republika 2349
česká zahraniční politika 1008
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz