Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Babiše napadlo, jak by se dal vybrat eurokomisař. A experti se chytili za hlavu

Vít Dostál Vít Dostál / Ed. 3. 1. 2016

Česko zatím nevyslalo svého zástupce do Evropské komise. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) možná našel řešení. Nového kandidáta by mohl vybrat šéf EK. Politologové ale z toho příliš nadšeni nejsou. Napsal to server Aktuálně.cz.

Nápad, aby vybíral nového eurokomisaře šéf EK, neschvalují experti na Evropskou unii. Prý je to nesmysl a navíc by takový precedens poškodil už tak nepříliš dobrou pověst České republiky v EU.

Česko by dalo najevo, že nemá zájem o evropskou agendu

Podle ředitele výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Víta Dostála by Česko dalo najevo, že mu na výběru komisaře nezáleží.

„Taková žádost by vyslala ze strany ČR do Bruselu velmi zmatený signál, který by asi nebyl chápán jako projev české vstřícnosti, ale spíše českého nezájmu o evropskou agendu,“ řekl Aktuálně.cz Ivo Šlosarčík z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Vláda se nedokáže shodnout na jednom z kandidátů. Babiš navrhl řešení

Babiš s návrhem přišel v uplynulém týdnu. Vláda se totiž nedokáže shodnout na jménu nástupce Štefana Füleho. S šéfem resortu financí souhlasil i ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Dienstbier ale později své prohlášení mírnil s tím, že se zčásti jednalo o nadsázku. „Ale není samozřejmostí, že šéf komise akceptuje jakýkoli náš návrh. Existuje i možnost, že by se k němu vyjádřil,“ doplnil.

Telička, Roithová ani Mertlík zatím u vlády neuspěli. Možná to bude někdo jiný

Koalice zatím zmínila pět oblastí, ve kterých by mohl nový komisař působit – doprava, průmysl a podnikání, výzkum a inovace, nebo vnitřní trh a energetika. Poslední dvě ale pravděpodobně dostane jedna z velkých zemí Evropské unie.

Pokud se navíc vláda brzy neshodne, může se stát, že dostane jen okrajový resort. Problém je také v tom, že žádný ze třech současných kandidátů – Pavel Telička (ANO), Zuzana Roithová (KDU-ČSL) a Pavel Mertlík (ČSSD) – není expertem na konkrétní oblast.

Hospodářské noviny naznačily, že se možná rýsuje záložní varianta v podobě evropského velvyslance Martina Povejšila.

Původní vydání: Babiše napadlo, jak by se dal vybrat eurokomisař. A experti se chytili za hlavu

Přejít
Tagy
Tagy
Evropa 3045
Evropská unie 1930
Česká republika 2313
česká evropská politika 607
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz