Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidejte se k nám! Hledáme do týmu FINANČNÍHO ASISTENTA / ASISTENTKU

V pondělí 24. května 2010 uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky panelovou diskuzi na téma Rozvoj Afghánistánu – současné výzvy. Na diskuzi vystoupili Ali A. Jalali, bývalý afghánský ministr vnitra, Akbar Ayazi, zástupce ředitele pro vysílání RFE/RL, aEster Lauferová, zvláštní zmocněnkyně pro český Provinční rekonstrukční tým (PRT) v provincii Lógar. Diskuzi moderoval Filip Moravec, bývalý člen civilní části PRT a analytik AMO. Akce se konala v prostorách Fakulty sociálních věd UK na Smetanově nábřeží a pracovním jazykem byla angličtina.

Všichni tři hosté se shodli na potřebě jednotné a dlouhodobé strategie pro rozvoj Afghánistánu. Ali A. Jalali vyzdvihl také nutnost zajistit bezpečnost, bez níž je rozvoj Afghánistánu jen těžko možný. „Důležité je osvobodit Afghánce od strachu.“ Dále zdůraznil skutečnost, že úspěchy jsou patrné, ale bývají zastíněny překážkami. Úspěch podle něj představuje například zlepšující se pozice afghánských žen a rozvoj svobodných médií – v současnosti funguje v Afghánistánu 25 soukromých televizních stanic.

Ester Lauferová mluvila například o disproporci, která existuje v rozvoji a rozvinutosti jednotlivých provincií v závislosti na bezpečnostní situaci a dostupné infrastruktuře. Jako důležité výzvy do budoucna zdůraznila především potřebu přenést více odpovědnosti na provinční vlády, co se rozvojových projektů týče, a vybudovat vazbu mezi zástupci provinčních vlád, distriktů a centrální vládou v Kábulu.

Akbar Ayazi hovořil o nedůvěře, která tradičně panuje ze strany Afghánců k většině nevládních neziskových organizací. Dále vyzdvihl spolupráci mezi českým PRT a rádiem Azadi (afghánské vysílání RFE/RL), kdy do Prahy přijeli na školení afghánští novináři, a zdůraznil, že český PRT je podle jeho názoru ukázkou dobrého způsobu podpory rozvoje Afghánistánu. V diskuzi, která následovala, padla například zajímavá otázka na problematiku opozice v Afghánistánu. Panelisté se shodli na tom, že klasická opozice v Afghánistánu neexistuje a že nesouhlas se primárně formuje kolem silných osobností.

MÍSTO

Fakulta sociálních věd
Smetanovo nábřeží
Praha

Ukázat na mapě
POŘADATEL
AMO
PARTNEŘI
E15 a Strategie
LÍBILA SE VÁM AKCE? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz