Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Asociace pro mezinárodní otázky

Vyberte si z aktuálních projektů:

Zavřít

Aktuálně:

Přidej se k nám: AMO hledá zájemce a zájemkyně o stáž!

V úterý 22. září 2009 uspořádala AMO ve spolupráci s Českými drahami veřejnou diskusi „Proč a jak pomáhá Česká republika Afghánistánu?“. Diskuse se uskutečnila v prostorách vládního salónku na Hlavním nádraží v Praze jako první ze série tří diskusí, které proběhnou v rámci projektu putovní fotografické výstavy na českých nádražích s názvem „Jak pomáháme Afghánistánu“.

Cílem projektu a tedy i doprovodných diskusí je informovat o Afghánistánu a představit české veřejnosti činnost českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v Lógaru.

Za provinční rekonstrukční tým (PRT) přijala na pražskou diskusi účast paní Ester Lauferová, jeho hlavní koordinátorka na Ministerstvu zahraničních věcí, a pohovořila zejména o konceptu PRT, objemu naší pomoci a překážkách, kterým Češi při realizaci projektů čelí. Dále paní Lauferová vytkla, že Češi v Lógaru uskutečňují takové projekty, které jsou v daném místě skutečně potřeba – vyplatí se tedy spíše rekonstruovat stávající budovy než stavět na zelené louce, a dále zdůraznila, že primárním cílem PRT je odejít – jsou tedy realizovány projekty, jejichž fungování bude garantováno i po našem odchodu. Za vojenskou složku vystoupil mjr. Karel Kout, který byl vedoucím civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) ve 2. kontingentu AČR v misi ISAF PRT. Pan mjr. Kout přiblížil úkoly vojenské složky PRT, popsal, jak probíhá společný výjezd obou složek, a například zdůraznil, že navýšení vojáků v Lógaru z 200 na 275 umožnilo více výjezdů a tím pádem více rekonstrukční práce.

Dalšími hosty byli bezpečnostní experti, Sabina Anselmo Vieira, která působí na Ministerstvu obrany a Univerzitě Karlově, a Sultan Sarwar, pražský korespondent RFE/RL Radio Free Afghanistan (v Afghánistánu známé jako rádio Azadi). Paní Vieira hovořila o aktuální bezpečnostní situaci v Afghánistánu a vytkla důležitost zprávy generála McChrystala, vrchního velitele mise ISAF, pro úspěšnost strategie mise ISAF a rekonstrukce země. Pan Sarwar se nejprve zmínil o povolební krizi a v této souvislosti ocenil snahu obou hlavních kandidátů Karzáího i Abdulláha donutit své stoupence, aby se vyvarovali násilí. Krátce také promluvil o náročné práci korespondentů rádia Azadi v Afghánistánu, kteří nečelí jen výhružkám povstalců, ale také vládních úředníků.

LÍBILA SE VÁM AKCE? DEJTE NÁM TO VĚDĚT.
Odesláno, děkujeme.
Máte na srdci ještě něco? Sem s tím!
  • Vyplňte prosím všechna pole. Doplňte prosím zvýrazněné položky. Stala se chyba. Kontaktujte nás prosím na info@amo.cz